Метал, індастріал і навіть більше – суднобудівний завод. Така індустріальна естетика – місце народження нового коворкінгу IZONE від культурного проекту «Ізоляція». І навіть більше за коворкінг, адже творці проекту намагаються вибудувати у промзоні на Подолі креативну індустрію, щоб об’єднати митців та всіх охочих творити, створювати, спільно працювати.

Зона простору

nat4

 

Зона креативних мануфактур IZONE – це своєрідна імпровізація, що існує за межами форматів та правил. Вона створена з бетону, металевих конструкцій, картинних рам, цегли, білих стільців, зроблених власноруч, авангардних картин, світлин у ч/б, різних стилів, форматів. Це територія простору, необтесаного простору, простору схожого на піддатливу брилу, що потребує різця.

А знайти його тут навдивовижу просто, адже можливостей, щоб докласти рук та фантазії понад міру. Окрім звичного коворкінг-спейсу (який зараз розроблюється), тут працює професійна фотолабораторія, фрезерна, майстерня меблів, літографія та Izolab, де можна побачити безліч несподіванок від макаронної архітектури до міні Леніна, роздрукованого на 3D принтері.

Також вже обладнані дві великі зали. Перша – це галерея на другому поверсі, місце для картинних експозицій, концертів, фестивалів тощо. У найближчих планах проведення «Донбас медіа форуму» та відкриття виставки «День Ізоляції». У другій залі на четвертому поверсі проходять лекції, конференції, творчі зустрічі, у ній планується показ артхаузного, фестивального та документального кіно, а також на білих стелажах уздовж стіни з’явиться своя бібліотека.

nat3

Оскільки IZONE відкрився лише цього року, то згадані спейси – це лише початок, адже у частині приміщень ще триває ремонт. Але плани у творців простору глобальніші – театр, власне кафе з домашньою випічкою,  кінозал,  і ще опен-ейр з виходом до Дніпра та водна архітектура. Там планують змайструвати будинки на воді – резиденції художників.

Ми створюємо справжню креативну індустрію, які вже давно існують в інших країнах. Завдання проекту –змусити людей повірити  у власні сили і творити. Це і є справжній coworking. Тут люди можуть взаємодіяти один з одним над різними проектами. От, приміром, ти – фотограф, ти  можеш піти і зробити літографію. Якщо ти ювелір і тобі потрібен для роботи стіл,  ти йдеш у меблеву майстерню і робиш його, – каже менеджер проекту Саша Ковальова

Ціни для талановитих

Ціни у IZONE різноманітні в залежності від заходу та тих матеріалів, які використовуватимуть відвідувачі. Наприклад, чотиригодинний воркшроп «Гравюра на пластику» коштує 250 гривень, екскурсія по фотолабораторії – 100 гривень, майстер-клас по 3D друку – 120 гривень.

Оренди залів та майстерень корелюються в залежності від пропозиції. Проект уважно ставиться до майстрів, адже формування креативного соціуму – одна з його цілей, тому для кожного, хто зацікавлений приєднатися до IZONE з власними ідеями, розробляється ексклюзивна система платні за оренду, що може включати і бартер, і проведення воркшопів новим майстром тощо.

За словами  Саші Ковальової, IZONE хоче сформувати спільноту креативних людей,  які, користуючись наданим майданчиком зможуть реалізувати свої мрії. Це, так звана, модель self-sustainability, коли «ти не заробляєш собі на мерседес, працюючи на чужого «дядю», а займаєшся власним проектом, який приносить прибуток.

До нас можна прийти і сказати: я – ювелір, ось мої роботи, чи можу я робити їх у вас? Ми  разом розробляємо гнучку систему оренди, надаємо приміщення та необхідне обладнання. Якщо у майстра немає стартового капіталу, але нам подобається його продукт, ми знаходимо спосіб вивести проект у плюс, домовляємось про те, що новий майстер проводитиме майстер класи  і таким чином інвестуватиме у розвиток нашої платформи тощо, – запевняє Саша.

nat2

Для талановитих оренда не дорога, аби було бажання творити, бо талант вартує більшого ніж гроші. Така філософія арт-коворкінгу IZONE.

День в ізоляції

Свій прихід в IZONE треба планувати  заздалегідь і узгоджувати з розкладом івентів на ФБ, тому що спейс наразі ще розроблюється і лабораторії працюють не повний день. Мені трапилось побувати на  зустрічі з двома директорами центру сучасного мистецтва у Ніцці – Жан-П’єром Симоном та Еріком Маньоном.  Французький центр «Вілла Арсон» саме приклад такої індустрії, яку вибудовує «Ізоляція». У покинутому занедбаному будинку у Ніцці був створений  арт-центр, де зараз діє художня школа, майстерні для студентів, медіатека, виставкові зали, постійно проходять перформанси, поетичні читання тощо. Це ледь не ціле творче містечко, де можна навчатись і жити. «Ізоляція» співпрацює з «Віллою Арсон» і навіть цьогоріч  пропонує програму резиденцій для двох українських художників.

nat5

У залі з саморобними білими стільцями встигаю зустріти кількох знайомих, постійних відвідувачів IZONE. Це і журналісти, і піарники, і маркетологи, але найбільше певно художників. У коридорі перед залою на високих картонних дошках  фотовиставка «Час мандрівок» Дмитра Сергєєва та Валерія Милосердова. А  поряд зі світлинами і їх автор. Валерій Милосердов, мій колишній колега і знаний український фотограф зараз завідує фотолабораторією.

Імпровізована екскурсія, червоне світло, реактиви, плівка, обабіч кімнати величезні фотозбільшувачі ще з 70-80-х років минулого століття. На цих приладах можна кадрувати  світлини не лише з плівки, а й з сучасних ґаджетів. Валерій розповідає, що на відкритті лабораторії один з відвідувачів спробував робити фото з планшета та телефону. Вийшло! І тепер це одна з родзинок ретро-сучасної фотолабораторії.

nat1

Наступна майстерня – Izolab має найдовшу історію. Це своєрідна Fabrication laboratory, яка була створена у Донецьку і об’єднала довкола себе спільноту  винахідників та дизайнерів-конструкторів. Найбільшою знахідкою лабораторії є 3D принтер. Втім, за словами Олександри Ковальової, це лише маленька копія того донецького 3D принтера, який не вдалось вивести з окупованого міста. На майстер-класах вчать розробляти проекти і друкувати їх, а на потреби лабораторії можна навіть працювати тут безкоштовно. Винахідник Дмитро показує мені  пульт, розміром з пів долоні, який миттєво може вимикати усі телевізори у радіусі 10 метрів. Серед різних конструкцій виділяється і так звана «макаронна архітектура», яку також можна тут опанувати. Поряд з лабораторією – літографія. За кілька  годин інтенсивного навчання у ній можна навчитися робити гравюри на пластику.

nat6

Якщо  фотолабораторія – це місце присмерків та червоного світла, то у просторій галереї на другому поверсі удосталь білого світла: широкі вікна, білі стіни, стільці і рами граються зі світловими потоками й обертають їх на свій лад. Обертають тривожно. Виставка італійського фотографа Марка Цитрона. Світлини з життя «довоєнного» Донецька застигли у просторі, на тонких мотузках кріпляться до стелі і підлоги. Світлини передчуття. За словами Саші Ковальової, ці роботи з фонду «Ізоляції» одні з не багатьох, які вдалось вивести з міста. Адже більшість надбань – картин, інсталяцій були просто знищені або здані на брухт. А у самому приміщенні «Ізоляції» зараз розмістилась в’язниця бойовиків.

Там де раніше була культурна платформа і проходили виставки талановитих художників, зараз місце катувань і страти. Це жахливо, – каже Саша.

Тепер там інша «Ізоляція» зі своїми ґратами та колючим дротом.

nat10

На згадку про ці події 9 червня «Ізоляція» в IZONE відзначатиме річницю свого вигнання з території Донецького заводу ізоляційних матеріалів, де фонд перебував з 2010 року.

nat8

Ізоляція була змушена перебратися у Київ. Але знайшла тут локацію, що підходить нам ідеально.  Ми  зараз перебуваємо поруч із територією суднобудівного заводу – це просто поезія! – посміхається Саша.

Наталка Данькова

Сохранить